Dzień św. Barbary, czyli zdrobniale Barbórka, najważniejszy jest dla górników, którzy od dawien dawna słynęli z pobożności; „Barbara święta o górnikach pamięta”. Przez lata całe narażani na ciągłe niebezpieczeństwo i pracujący niezwykle ciężko, polscy górnicy przed zjazdem do kopalni modlili się do swej patronki, a po szychcie dziękowali za jej opiekę.

O tym między innymi opowiedział nasz Gość Pan Bogusław. W Barbórkę na całym Śląsku odbywają się liczne festyny, zabawy i koncerty. Starym zwyczajem górnicy, odświętnie ubrani w galowe czarne mundury i paradne czapki z pióropuszami, zaczynają dzień od zebrania w kopalni i przemaszerowania do kościoła na nabożeństwo.

„To było super fajne spotkanie. Mierzyłem prawdziwą czapkę górnika, i zjadłem pyszne cukierki kopalniaki” – powiedział Miłosz, jeden z Podopiecznych Bajki.

„Bardzo podobało mi się, że do Bajki przyszedł Górnik, bo takiego widziałam tylko w książce, nigdy na żywo” – dodała Patrycja.

Takie spotkania dają dzieciom, przede wszystkim bardzo dużo radości, pozwalają na poznanie obyczajów, ciekawostek – namacalnie, nie suchy tekst z książki. Nasi Podopieczni nic nie wiedzieli o tej niesamowitej niespodziance, a mimo to zadawali mnóstwo naprawdę mądrych i ciekawych pytań. To zdecydowanie było bardzo wartościowe spotkanie, i mamy nadzieję, że nie ostatnie.

 

Centrum Nauki i Zabawy Bajka - projekt realizowany w ramach zadania w zakresie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, dofinansowanych przez Gminę Miasta Radomia

Projekty

Projekty

Projekty

Projekty

WSPIERAJĄ NAS

WSPIERAJĄ NAS

WSPIERAJĄ NAS

WSPIERAJĄ NAS

WSPIERAJĄ NAS

WSPIERAJĄ NAS

WSPIERAJĄ NAS